Pastanelerin Tarihçesi

İnci Pastanesi…

Fırıncılık ya da pastacılık zaman zaman ayrı ayrı hizmet veren sektörler olmuşlar veya bir arada olsalar bile günümüzde artık özel bir ürünle öne çıkma çabası içindeler. 50 küsur yıldır Beyoğlu’nda aynı yerde hizmet veren İnci Pastanesi’nin sahibi Luka Zigoridis… Profiterolün sevilmesinde ve tanınmasında özel yeri olan gerçek İstanbullu bir Rum ustamız… Zigoridis, “Kaliteli un ve yağ ile krema ve soslarıyla uğraşarak çorba parası çıkarmaya çalışıyorduk. Ne yapardık, nasıl yapardık da insanların aklından çıkmayan bir yer olabilirdik. Sattıklarımızla anımsanıp, insanların yolları bizim dükkana çıkmalıydı. Çıraklığımdan beri kafamı buna yorardım. Profiterolü böyle bir gerekçeyle damağımıza uygun bir lezzet haline getirdim” diyor… Evet, İnci tek bir ürünle bilinir. Elbette özel günlerin pastaları olan; ayva ezmesi, paskalya çöreği ve likörlü çikolata pufu onun işidir, ama asıl bilinen pasta ürünü; profiteroldür…

Pastacılık marifet ister, marifet de iltifata tabidir. Eskiler öyle derler. Adlarını ve ürünlerini anarak onları yeterince övdük, kanısındayım.

Görgülü Pastaneleri

50 yıldır hizmet veren Görgülü Pastanesi Ahmet Görgülü tarafından ilk
olarak Rumeli Caddesi’nde açılmış. En meşhur ürünleri ise; Talaş böreği,
Kara dutlu muhallebisi, Lor peynirli kurabiyesi ve çeşit çeşit pastaları

Bahar Pastanesi

1951’de Kınalıada’da açılan Bahar Pastanesi, 1973 yılında Ziya ve Fahri Gündoğdu tarafından devralınır. Merkezi Kağıthane’de bulunuyor Teşvikiye, Kurtuluş, Arnavutköy, Bomonti, Balmumcu, Burgazada ve Büyükada’da hizmet veriyor. Kestane şekeri, Maron De Gize ve Profiterol çeşitlerinden yalnızca birkaçı.

Abdullah Pastaneleri

Bakırköy civarındaki en eski ve en meşhur pastanelerden biri olan Abdullah Pastanesi 1975 yılında Abdullah Topçuol tarafından Yeşilyurt’ta açıldı. Bugün hala aynı yerde nefis pasta çeşitleri, spesiyal börekleri, el yapımı özel çikolataları ile hizmet veriyor. Ataköy ve Yeşilköy’de de iki şubesi var

Venüs Pastanesi

1971 yılında Nişantaşı Vali Konağında mütevazi bir dükkanda sizlere hizmet vermeye başladık. Her geçen gün sizlerin bize duymuş olduğu güven ve sevgi hep daha ileri gitmemiz için bize güç verdi.
Sizden aldığımız güç ile sonraları her geçen gün büyüyerek, farklı lezzetlerimizi daha çok dosta ulaştırabilmek adına 1975 yılında Etiler Venüs’ü sizlerle buluşturduk.
Kalitemizden ödün vermeden, 1983 yılında Levent Venüs’ü, 1992 yılında Osmanbey Venüs’ü ve sonrasın da Yeşilyurt Venüs’ü ve ondan sonra Göktürk şubemizi de hizmetinize sunduk. En son olarak da Ataköy şubemizi yepyeni cafe ve restaurant konsepti ile sizlerle buluşturduk.
Müşteri memnuniyetini ve güler yüzle hizmeti esas alan kurumumuz, bize verdiğiniz destek ve sevgi ile her özel gününüzü daha da güzel kılabilmek adına çok uzun yıllar daha sizlerin yanında olmaya, her geçen gün yenilenen lezzetlerini sizlerin beğenisine sunmaya ve hizmetlerini farklı şubelerle sizlere daha da yakın hale getirmeye devam edecektir.

Pelit Pastanesi

Kazım Ayan tarafından kurulan Pelit Pastanesi 1957 yılından beri hizmet veriyor. Pelit’in İstanbul Esenyurt’da fabrikası ve çeşitli semtlerde 11 şubesi bulunuyor. En çok tercih edilen ürünleri pasta çeşitleri ve özel siparişler

Tuna Pastanesi

1983 yılında İzmir’in güzel ilçesi Karşıyaka’da Enver Bademoğlu tarafından hizmete açılan Tuna Pastanesi, nefis deniz manzarası ile müşterilerine nezih bir ortamda hizmet veriyor. Açıldıktan kısa bir süre sonra müşterinin yoğun ilgisi ile karşılaşan Tuna Pastanesi 1987’de Bostanlı’da ikinci şubesini, 1997’de Atakent’te üçüncü şubesini açtı. Müşteri istekleri doğrultusunda bir çok yenilik de yapan pastanenin gördüğü yoğun ilgi müşteri memnuniyetine bağlı. Bademoğlu her zaman yeniliklerin peşinde olduğunu bu doğrultuda yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip etmek için zaman zaman yurt dışına çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Müşteriye her zaman yenilikler sunmalısınız. Yenilikleri doğru uygulamak için, kulaktan duyma değil, nasıl yapıldığını gidip yakından görmelisiniz. Müşteri her zaman haklıdır zihniyetini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.” 150 kişi kapasiteli pastanede akşam saatlerinde yer bulmak güç. Özellikle gün batımında panoramik bir manzaraya sahip. Özel sipariş de alıyorlar ve yaş pastaları büyük ilgi görüyor. Karşıyaka’nın en meşhur dondurması burada. Haftanın her günü 07.00-12.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Savoy Pastanesi

Savoy Pastanesi 1952 yılından beri müşterilerine hizmet veriyor. Kalitesinden ödün vermeden yenilenen dekorasyonu, eski ve yeni lezzetleriyle müşterileriyle buluşuyor. Burada satılan ürünler 50 yıl önceki lezzetleriyle aynı. Yeni ürünler ise müşterinin isteği doğrultusunda yapılıyor. Mahmut Taşçıoğlu ve İbrahim Zeybek, Savoy’da çalışırken burayı 20 yıl önce devralmışlar.
Aynı zamanda mutfak şefi de olan İbrahim Zeybek kendini sürekli yenileyip geliştirerek ürün gamını çeşitlendiriyor. Müşteriler genelde buranın müdavimleri ama yenilenen yüzüyle genç nesilde çok sık geliyor. Çok samimi bir ortamda tezgahtan dilediğinizi seçebilir, dilerseniz kendi
sandviçinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. 100 kişi kapasiteli olan pastane, haftanın her günü 07.00-24.00 saatleri arasmda hizmet veriyor. İşletme müdürü; Aydın Karpuz en çok tercih edilen ürünlerin Milföylü pasta çeşitleri, Profiterol ve Paskalya çöreği olduğunu söylüyor. Sipariş üzerine istediğiniz büyüklükte paskalya çöreği yaptırabiliyorsunuz. İçi ezmeli, incirli, kayısılı, bademli ve çikolatalı Noel kurabiyelerini mutlaka tadın.

Baylan Pastanesi

Kadıköy Çarşısı’ndaki Baylan Pastanesi asmalı bahçesi ile her yaştan insanın severek gittiği, bildiğimiz o meşhur tatlarını hala koruyan İstanbul’un en eski pastanelerinden biri. Baylan Pastanesi’nin kurucusu Filip Lenas, Arnavutluk’tan Türkiye’ye göç ettiğinde aklında iyi bir
pastane açmak vardır. 1923’te Beyoğlu’nda ilk pastanesi Loryan’ı açar. 200 çeşit pasta ve şekerlemesiyle dönemin ünlü pastanelerinin rakibi olur. Daha sonra Karaköy’de bir şube açar. Karaköy’deki Baylan, Tünel ile Karaköy’e giden Kadıköy yolcularının bir çoğunun ayakta Küp Griye yedikleri, pasta ve çikolata aldıkları bir pastanedir. Yabancı adların Türkçeleştirilmesi yasası ile 1934’te Baylan adını alır. 1939 yılında Karaköy’de açılan Baylan Çikolata Fabrikası 1984 yılında kapandı.

Baylan’ın Kadıköy şubesi ise 1961 yılında açıldı. Beyoğlu Baylan, Beyoğlu’nun o dönem kötüleşen şartları nedeniyle 1967’de kapandı. Baylan’ın bugünkü sahibi Filip Lenas’ın oğlu Harry Lenas Avrupa’da uzun yıllar pastacılık ve çikolata pralin konusunda eğitim almış. Türkiye’ye döndüğünde ise pastacılık ve çikolata konusunda tam bir uzman olmuş.

Dondurma, karamel, badem, vanilya, fıstık ve krem şanti ile hazırlanan üzerinde karamelli bal sosu ve kedi dili bisküvisi ile servis edilen Küp Griye’den sonra, İtalyan dondurması, Espresso, Capuccino, Milkshake Türkiye’de ilk Baylan’da tadıldı. Likörlü, krokanlı, pralinli, limonlu
çikolatalar ve Truffle da Baylan’da İstanbullularla buluştu.
Hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Nejat Güllü, 1985 yılında babasından ve kardeşlerinden ayrılarak önce Hasanpaşa’da bir baklava imalathanesi, ardından Mısır Çarşısı’nda ilk Güllüoğlu şubesini açtı. Bu şubenin açılması ile birlikte dünyaya Güllüoğlu lezzetinin ulaştırılması adına ilk çalışmalara başlanmış oldu.
Kâğıthane’den dünyaya…GÜLLÜOĞLU BAKLAVALARI
Kısa süre zarfında Mehmet Nejat Güllü, Avrupa’ya ilk baklava ihracatını da Yunanistan’a gerçekleştirdi. Tabii bu dönemde yeni noktalarda şubeleşme ve ihracat sürekli olarak devam etti. Artık baklava deyince insanların aklına sadece “Güllüoğlu” geliyordu. Artan talepleri karşılamak için daha büyük bir tesise geçmek gerektiğini fark eden Nejat Güllü, kolları sıvadı. Çünkü o, daha büyük bir tesis ile dünyada markalaşmanın öneminin farkındaydı.

erzurum web tasarım günümüz alimleri tevhid haber islami haberler